36 քաղաքացիական զոհ, 115 վիրավոր, շուրջ 7800 վնասված անշարժ գույք․ ԱՀ ՄԻՊ
ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը Արցախի տեղեկատվական շտաբում ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց, որ այս պահի դրությամբ առնվազն 36 քաղաքացիական զոհ է գրանցվել, վիրավոր է 115 բնակիչ։
«36-ից 20-ը սպանվել է իր բնակության վայրում, ինչը նշանակում է, որ անակնկալ, նաև թիրախային, դիտավորյալ հարձակման հետևանքով են այս դեպքերը տեղի ունեցել։ 36-ից 8-ը կին է, 28-ը՝ տղամարդ, մոտ կեսը 50-ից բարձր տարիքի է»,- նշեց Բեգլարյանը։
Նա նշեց, որ լայնածավալ թիրախավորում է տեղի ունեցել մոտ 130 բնակավայրի ուղղությամբ։ Շուրջ 7800 անշարժ գույք է վնասվել, 1300-ից ավելի ենթակառուցվածք, հանրային կամ արտադրական նշանակության օբյեկտներ, 720-ից ավելի մեքենա։ ՄԻՊ-ը հայտնեց, որ նախնական հաշվարկով բազմաթիվ բնակավայրերում այսօրինակ հարձակումներն ու հրետանու կիրառումը հանգեցրել է ֆինանսական լուրջ կորուստների, որի ճշտումները դեռ կատարված չեն։
Հոկտեմբերի 16-ի լույս 17-ի գիշերն Ադրբեջանը շարունակել է թիրախավորել Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերը ծանր հրթիռներով և ԱԹՍ-ներով: Բեգլարյանի խոսքով՝ հրթիռակոծության և օդային հարվածների հետևանքով Ստեփանակերտում և Շոշ համայնքում տուժել են քաղաքացիական անձինք, քաղաքի բնակելի թաղամասերին և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին հասցվել է մեծ նյութական վնաս:

Artsakh Ombudsman Artak Beglaryan announced during a briefing at the Information Headquarters of Artsakh that currently, at least 36 civilian casualties have been recorded, and 115 residents have been injured.
“Of the 36, 20 were killed in their place of residence, which indicates that these incidents occurred as a result of unexpected, targeted, and deliberate attacks. Among the casualties, 8 are women and 28 are men, with nearly half being over the age of 50,” Beglaryan noted.
He mentioned that large-scale targeting has occurred against around 130 settlements. Approximately 7800 properties have been damaged, over 1300 infrastructure objects, public or industrial facilities, and more than 720 vehicles have been affected. The Ombudsman indicated that preliminary estimates show that similar attacks and the use of artillery have led to significant financial losses, which have yet to be fully assessed.
During the night of October 16 to 17, Azerbaijan continued to target the peaceful settlements of the Republic of Artsakh with heavy missiles and UAVs. According to Beglaryan, as a result of the shelling and aerial strikes, civilians in Stepanakert and the Shosh community have been affected, causing substantial material damage to residential areas and civil infrastructure in the city.