Առաջարկել են տրամադրել 2.000.000 դրամ գումար. ՔԿ-ն՝ Ավետիք Չալաբյանի կալանավորման մասին
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել են ընդդիմության հավաքներին Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ուսանողների մասնակցության դիմաց նույն համալսարանի ուսանողական խորհրդի նախագահին նյութապես շահագրգռելու դեպքի մի շարք հանգամանքներ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ 2022 թվականի մայիսի 9-ին լրատվական կայքերից մեկում ձայնագրություն էր հրապարակվել՝ «1000 դրամ յուրաքանչյուր ուսանողի համար, Ագրարային համալսարանի դատասխոսը դրդում է ուսխորհրդի նախագահին գումարի դիմաց կազմակերպել, որպեսզի ուսանողները մասնակցեն ընդդիմության հավաքներին՝ յուրաքանչյուր ուսանողի դիմաց առաջարկելով 1000 դրամ» վերտառությամբ:
Քննությամբ պարզվել է, որ ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած անձինք քաղաքական ընդդիմության կողմից կազմակերպվող հավաքներին մասնակցելու և որոշակի գործողություններ կատարելու դիմաց Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ուսանողական խորհրդի նախագահին նյութապես շահագրգռել են՝ առաջարկելով երկու հազար ուսանողի հավաքներին ներգրավելու դիմաց տրամադրել 2.000.000 ՀՀ դրամ գումար:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի, որոնցից Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

The head of the Modus Vivendi research center and political scientist Ara Papian wrote on his Facebook page: "For your information. Kocharian vs. Ara Papian. Considering that numerous journalists and individual citizens regularly inquire about the fate of the lawsuit filed by the Kocharian family against me, we inform you of the following: the next court hearing will take place on December 5 of this year at 15:00 in the Court of General Jurisdiction in Ajapnyak, Yerevan. Judge: Gagik Torosyan.
Specifically, Sedrak Kocharian considers it defamatory to express the idea in one of the interviews that numerous businessmen in the mobile phone import sector were subjected to pressure during Kocharian's rule, as Sedrak Kocharian managed the mobile phone import sector.
The Kocharian family demands a public retraction and 2,000,000 dram.
We appeal to all those who have been involved in the import and sale of mobile phones and have suffered due to the actions of the Kocharian family to contact Ara Papian ([email protected]). Justice must prevail. The victory of justice may be delayed, but its triumph is inevitable. Now is the time for the restoration of justice."