29,743 քառ. կմ տարածքից անդին ՀՀ-ն ոչ մի ուղղությամբ հավակնություններ չունի. Նիկոլ Փաշինյան
Կայուն և երկարատև խաղաղությունը բոլորիս հնարավորություն կտա, որ մենք այդ միջոցները ծախսենք առնվազն ոչ այդ ծավալով և մնացած միջոցները ներդնենք մեր երկրների սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծմանը: Այս մասին բրիտանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ճիշտ է, այս տարի մենք մեկ անձին ընկնող համախառն ներքին արդյունքով բավական մեծ առաջընթաց ենք ունեցել, բայց մեր երկրում էլ, Ադրբեջանում էլ սոցիալական բազմաթիվ խնդիրներ կան: Եվ երբ հնարավոր լինի և երբ լինի խաղաղություն, դա հնարավորություն կտա, որ առաջինը՝ երկու երկրների կառավարություններն այդ ներդրումներն անեն սոցիալ-տնտեսական զարգացումների վրա, և երկրորդը՝ որպեսզի նաև ինչ-որ պահի մենք մտածենք ռեգիոնալ տնտեսական զարգացումների մասին:
Նաև ռեգիոնալ տնտեսական զարգացումների համատեքստում է, որ մենք որդեգրել և ներդրել ենք «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, որին հույս ունեմ՝ ծանոթ եք: Մեր մտքերի ընթացքն այդ ուղղությամբ է գնում: Նկատի ունեմ՝ մենք չենք պատրաստվում պատերազմի, մենք պատրաստվում ենք խաղաղության, բայց մյուս կողմից էլ, քանի դեռ չունենք համոզմունք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չի ենթարկվի հարձակման, մենք, բնականաբար, պետք է զարգացնենք մեր պաշտպանական կարողությունները:
Ընդ որում, ես ասել եմ, որ 29,743 քառ. կմ տարածքից անդին Հայաստանի Հանրապետությունը հավակնություններ չունի ոչ մի ուղղությամբ՝ ոչ հարավային, ոչ արևմտյան, ոչ հյուսիսային, ոչ արևելյան: Եվ մենք կարծում ենք, որ այս հենքի վրա պետք է մեր ինքնիշխանությունը, անկախությունը կառուցենք և զարգացնենք»,- հայտարարել է Փաշինյանը:

Stable and long-lasting peace will allow us to spend our resources at least not to this extent and invest the remaining funds in addressing our countries' socio-economic issues. This was stated by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in an interview with British media.
“It is true that this year we have made significant progress in terms of gross domestic product per capita, but there are still numerous social issues in both our country and Azerbaijan. And when peace is achieved, it will enable the governments of both countries to invest in socio-economic development, and secondly, at some point, we can think about regional economic developments as well,” he noted.
Pashinyan also emphasized that within the context of regional economic development, they have adopted and implemented the “Crossroads of Peace” initiative, which he hopes the audience is familiar with. “Our thoughts are directed in that direction. I mean, we are not preparing for war; we are preparing for peace. But on the other hand, as long as we are not convinced that the Republic of Armenia will not be subjected to attack, we must naturally develop our defense capabilities.
Moreover, I have stated that Armenia has no territorial claims beyond 29,743 square kilometers – not to the south, not to the west, not to the north, and not to the east. We believe that on this basis, we should build and develop our sovereignty and independence,” Pashinyan declared.