ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ. Երևանում տղամարդը մեքենայից գողացել է պայուսակ՝ պատճառելով 102.000 դրամի վնաս
Մարտի 28-ին` ժամը 19-ի սահմաններում, ոստիկանության Մաշտոցի բաժնում մի կին հաղորդում էր տվել, որ ժամը 17:40-ից մինչև ժամը 18:30-ը, օգտվելով պատուհանը բաց լինելու հանգամանքից, Բաշինջաղյան փողոցում կայանված իր «Ֆոլքսվագեն» մակնիշի մեքենայից գողացել են պայուսակը, որի մեջ եղել են ականջակալներ և անձնագիր՝ պատճառելով 102.000 դրամի վնաս:
Գողությունը կատարած անձին և գողոնը հայտնաբերելու ուղղությամբ ձեռնարկված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում` հաղորդումից մեկ օր անց հանցագործությունը բացահայտվեց: Քրեական հետախույզները տեղեկություններ ստացան, որ գաղտնի հափշտակությունը հնարավոր է կատարած լինի Շիրազի փողոցի 41-ամյա մի բնակիչ:
Մարտի 29-ին կասկածվողը բերման ենթարկվեց ոստիկանության Մաշտոցի բաժին և տվեց խոստովանական բացատրություն:

Video: Man Steals Bag from Car in Yerevan, Causing Damage of 102,000 AMD
On March 28, around 7 PM, a woman reported to the Mashtots Police Station that between 5:40 PM and 6:30 PM, her bag was stolen from her parked Volkswagen car on Bashinjaghyan Street, taking advantage of the open window. The bag contained headphones and a passport, causing damages amounting to 102,000 AMD.
As a result of urgent measures taken to identify the person who committed the theft and to recover the stolen items, the crime was solved a day after the report was filed. Criminal investigators received information that the theft may have been committed by a 41-year-old resident of Shiraz Street.
On March 29, the suspect was taken to the Mashtots Police Station, where he provided a confession. During a personal search of the suspect, the stolen items were recovered. The circumstances are being clarified. Materials are being prepared on the fact.