ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ․ Հայաստանը ճանաչում է 86,600 քկմ տարածք ունեցող Ադրբեջանի տրածքային ամբողջականությունը. Փաշինյան
Պատերազմը ժողովրդավարության համար մեծագույն փորձություն է։ Իսլանդիայի մայրաքաղաք Ռեյկյավիկում Եվրոպայի խորհրդի 4-րդ գագաթնաժողովի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին իր կողմից ստորագրված եռակողմ համաձայնությունը պատճառ դարձավ, որ, այսպես ասած, «հարձակում» լինի պետական ինստիտուտների ուղղությամբ, սակայն արտահերթ ընտրությունները հնարավորություն տվեցին պահպանելու ժողովրդավարությունը և հասարակական կարգը։ Նրա խոսքով` հաջողվեց նաևխաղաղության օրակարգ ձևակերպել, սակայն օրակարգը ևս հարձակումների ենթարկվեց, և Ադրբեջանը ռազմական սադրանքներ գործադրեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ օրեր առաջ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ միասին երկուստեք վերահաստատել են, որ ընդունում են մեկմեկու երկրների տարածքային ամբողջականությունը 1991 թ–ին ընդունած Ալմա Աթայի հռչակագրի համաձայն, որով Հայաստանի տարածքը 29,8 հազար քառ.կմ է, իսկ Ադրբեջանինը` 86,6 հազար քառ.կմ։
Փաշինյանը խոսեց նաև Լաչինի ապօրինի շրջափակման մասին, որի պատճառով ԼՂ–ում ապրող հայերը հումանիտար ճգնաժամի մեջ են արդեն ավելի քան 5 ամիս։
«Այսօր Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակումը մեր առաջնահերթությունն է, նաև կարևոր է սկսել Բաքու–Ստեփանակերտ բանակցությունները, որոնց նպատակն է ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգությունն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը»,– նշեց վարչապետ Փաշինյանն ու ընդգծեց այս հարցում միջազգային մեխանիզմների կիրառման կարևորությունը։
Ըստ ՀՀ վարչապետի, Եվրոպայի խորհուրդը, օգնելով հասցեագրել այս հարցերը, կնպաստի Հարավային Կովկասում կայունությանն ու ժողովրդավարությանը։
Հիշեցնենք՝ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԽ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար Իսլանդիա է մեկնել մայիսի 15-ին։ Այցի շրջանակում նա նաև երկկողմ հանդիպումներ կունենա միջազգային գործընկերների հետ:

The war is a great test for democracy. This was stated by Prime Minister Nikol Pashinyan during the 4th summit of the Council of Europe held in Reykjavik, Iceland.
According to him, the trilateral agreement signed by him on November 9, 2020, was the reason for what he termed an 'attack' on state institutions, yet the snap elections provided an opportunity to uphold democracy and public order. He noted that a peace agenda was also successfully formulated, but this agenda also came under attack with Azerbaijan carrying out military provocations against Armenia's sovereign territory.
The Prime Minister reminded that just a few days ago, with the mediation of Charles Michel, the President of the European Council, they reaffirmed with Azerbaijani President Ilham Aliyev the recognition of each other's territorial integrity in accordance with the Alma-Ata Declaration adopted in 1991, whereby Armenia's territory is 29,800 sq km, while Azerbaijan's is 86,600 sq km.
Pashinyan also spoke about the illegal blockade of Lachin, which has caused the Armenian population living in Nagorno-Karabakh to face a humanitarian crisis for over 5 months. “Today, unblocking the Lachin corridor is our priority, and it is also important to begin negotiations between Baku and Stepanakert aimed at ensuring the safety and human rights of the Armenian population in Nagorno-Karabakh,” stressed Prime Minister Pashinyan and emphasized the importance of applying international mechanisms in this matter.
According to the Prime Minister, the Council of Europe, by helping to address these issues, will contribute to stability and democracy in the South Caucasus. It should be reminded that Nikol Pashinyan traveled to Iceland on May 15 to participate in the CE summit. During his visit, he will also have bilateral meetings with international partners.
Video: Mirzoyan-Lavrov-Bayramov Meeting Commences
The trilateral meeting of the foreign ministers of Armenia, Azerbaijan, and Russia has commenced in Moscow.It is notewor...
VIDEO: How Preparations for the Prime Minister's Press Conference Are Being Made
Currently, preparations are being made at the government building for Prime Minister Nikol Pashinyan's press conference....
Video: Ukrainian Army Among the Strongest, Says Prigozhin
The Ukrainian army is one of the strongest in the world. This was stated by Yevgeny Prigozhin, the head of the Wagner pr...
VIDEO: I Am Not Afraid of Anything at All – Kyaramyan
I am not afraid of anything at all. The time will come, and we will see who the traitor is, who is petty, and who asks q...